Вже 13 років Олексій Пархоменко піднімається в небо на повітряних кулях
Ще з часів Ікара людина прагнула піднятися в повітря. Постійним його резидентом на одному з найдавніших повітряних суден — повітряній кулі — є Олексій Пархоменко. За плечима підкорювача небес — понад 500 годин польотів і встановлення національного рекорду. Нині Олексій Пархоменко є президентом Київського клубу повітроплавального спорту “Пілот” і, популяризуючи улюблену справу, організовує під Києвом новий фестиваль “Повітряні пригоди”.
Хоч сьогодні є безліч літальних засобів, однак найбезпечнішим повітряним судном вважається повітряна куля, винайдена у Франції в ХVIII сторіччі. Мало того, політ не потребує спеціальної підготовки, стверджує президент громадського об’єднання Київського клубу повітроплавального спорту “Пілот” Олексій Пархоменко. Він займається повітроплавальним спортом із 1997 року. За його словами, повітроплавання — це в першу чергу вид відпочинку для всієї родини або з друзями. Він не потребує серйозних фізичних навантажень, не має обмежень за віком чи станом здоров’я, а спрощена система організації польотів потребує в команді лише досвідченого пілота.
Щоб займатися повітроплавством професіонально, потрібно закінчити спеціальну програму підготовки. Майбутні пілоти вивчають метеорологію, повітряне право, фізику, механіку польоту, будову аеростата, навігацію — всю потрібну інформацію, щоб самостійно здійснювати політ. Це нагадує автомобільні курси: перш ніж підійматися, вивчають теорію та щонайменше 16 годин проходять практичне навчання з інструктором. Для новачків є обмеження: здійматися не вище чотирьох метрів. Професіональне заняття повітроплаванням не з дешевих — лише повітряна куля коштує від 20 тисяч доларів, не кажучи вже про засоби перевезення, витрати на бензин і газ, підготовку команди.
За статистикою, повітряна куля є найбезпечнішим повітряним судном. Але є й ризики. “Пам’ятаю, як куля потрапила у грозову хмарність, було справді страшно і небезпечно,— ділиться спогадами Олексій Пархоменко.— А кумедний випадок стався зі мною під час змагань: коли забув карту, перелетів на інший берег, і довелося переплавляти кулю через Дністер на човні”.
Нині в Україні нараховують приблизно 30 сертифікованих пілотів, і Олексій Пархоменко — один із найдосвідченіших. Його загальний наліт — понад 500 годин, а в складі команди минулого року пілот установив український рекорд, пролетівши 212 кілометрів за шість годин. “Головне для пілота — відчувати техніку управління кулею: в який момент потрібно зайняти потрібну висоту, щоб чітко пройти за маршрутом, адже напрямок вітру залежно від висоти змінюється. І, як будь-який спорт, повітряне плавання вимагає самоорганізації та вміння ухвалювати правильні рішення”,— каже Олексій Пархоменко. Щоб показати красу повітроплавального спорту, наприкінці серпня він організовує у Васильківському районі під Києвом фестиваль із повітроплавання “Повітряні пригоди”, куди запрошує команди з різних країн. “Гості зможуть побачити яскраве та феєричне видовище, а також більше дізнатися про цей вид спорту”,— розповідає організатор пан Пархоменко. Ще одне дійство за участю повітряних куль очікує на киян на День фізкультури (вересень).
Марія БЄЛЯЄВА “Хрещатик”. Фото Григорія КУБЛАНОВА